גן מקלט וחכמה בכפר

 

חממה היא מבנה לגידול צמחים בעל קירות שקופים העשויים  בד״כ מזכוכית או יריעת פלסטיק. קרני השמש נכנסות מבעד לקירות השקופים ומחממות את נפח החממה, המבנה הסגור מבודד את הצמחיה שבתוכו מרוח,מגשם וכו׳ ומאפשר גידול הצמחים בתנאים מיטביים.

בגני המקלט נשמרים מיני צמחים נדירים שלא נכללים בספר האדום לסכנת הכחדה.(מטרתם של רוב גני המקלט היא לשמר ולהציג את הצמחייה האופיינית באזור.) 

 הירוק קיימים חממה וגן מקלט בני 10 שנים המונים 30-20 מינים של צמחים בסכנת הכחדה. בכל שנה מובאים כ-2 עד 3 מינים של צמחים לגן המקלט ולחממה בכפר. לאחר מכן, מרבים את הצמחים ושותלים אותם בשטחי הכפר.

התלמידים תורמים את עזרתם למען הסביבה  על ידי הצלת פרחים בסכנת הכחדה/בנייה והחזרתם לטבע .כאשר פרח נמצא בסכנת בנייה תלמידי הכפר עוקרים מהשטח את רוב צמחי המין ושותלים את הצמח בשדה אחר בתנאים המתאימים להם.כאשר פרח נמצא בסכנת הכחדה: תלמידי הכפר עוקרים את הצמח ומעבירים אותו לחממה ושם מורי השטח מרבים את הצמח עד שהצמח מוכן לעבור את ״מסע ההישרדות״ שלו.בזכות הפעילות של תלמידי הכפר ומורי השטח בחממה/גן מקלט נצלו מאות צמחים בסכנת הכחדה וכמה מינים גדלו בשדה חדש.

כותבים: גיא רגב, רן סידי, אורי פרישוף