דוד בן גוריון והקשר שלו לכפר הירוק

 

דוד בן גוריון (16 באוקטובר 1886 – 1 בדצמבר 1973)
היה איש העלייה השניה, ראש ההנהגה של "המדינה בדרך", המוביל והדוחף להקמתה של מדינת ישראל. הוא הכריז על הקמתה ולאחר שקמה כיהן כראש הממשלה הראשון וכן כשר הביטחון הראשון של מדינת ישראל העצמאית (ויקיפדיה).
בסוף 1947, לאחר קבלת החלטת האו"ם על הקמת מדינת ישראל התעורר הצורך בהקמת כוח ימי עברי, בעקבות פינוי הצבא הבריטי משטח מדינת ישראל וביטול ההסגר הימי. היה ברור שמייד לאחר עזיבת הבריטים צפויה פלישה של צבאות מדינות ערב השכנות לשטח א"י והיה צורך בכוח צבאי שימגר את נסיונות פלישתם דרך הים. 
בצאת הבריטים מארץ ישראל נכנס הצי המלכותי המצרי ללחימה במדינת ישראל. כלי שיט מצריים תקפו את חופי הארץ כחלק ממערכה כוללת שנקראה בשם "מלחמת העצמאות". בכדי למגרם – הוקם שירות הים, שהפך בהמשך לחיל הים הישראלי ובראשו עמד חבר ארגון ההגנה גרשון זק, אשר היה במקור איש הוראה וחינוך, טיפל בהתנדבות בנוער במצוקה, הוכשר ועבד כמורה ונמנה בשנת 1931 על מייסדי בית החינוך לילדי עובדים שבצפון תל אביב, שם גם שימש גם כמנהל המוסד.
באפריל 1949 פרש גרשון זק מהשירות הצבאי וחזר לעסוק בהוראה וחינוך. בשנת 1950 הוא ייסד את הכפר הירוק והיה למנהלו הראשון. ההשראה לשמו של הכפר הירוק הגיעה מתרגום שמו המקורי של דוד בן גוריון – "גרין" (ביידיש- ירוק). 
חזונו של זק בהקמת כפר הנוער היה מימוש ציונות חלוצית אשר תביא לשילובם של עולים צעירים בחברה הישראלית, ותשמש כמוסד חינוכי למען נוער עולה מהתפוצות ולנוער יליד ישראל, להשרשת ערכי הציונות, הסוציאליזם והחלוציות, באמצעות עבודת אדמה.
כותבים: רועי ארליך, גיל זובקוב, סאג'י חאג'-יחיא