געדה קיפחת

הגעדה קיפחת היא צמח מזרח תיכוני הגדל רק באזור המזרח התיכון. כיום נשארו פחות מכ-120 פרטים של צמח זה בישראל. הוא נחשב מין נדיר, שנותר במספר קטן של אתרים בשרון וברמת מנשה. המספר האדום שלו, המציין את דרגת ההכחדה של מין הצמח, הוא 6.3 מתוך 10, לכן הוא נחשב למין בסכנת הכחדה חמורה. חשיבות שימורו גוברת בגלל צבעי פריחתו המרהיבים.

הגעדה קיפחת היא צמח עשבוני רב-שנתי שגבעוליו יוצאים מבסיסו, זקופים וכמעט מקבילים. באפריל מופיעים ניצני התפרחות, והפריחה חלה בעיקר במאי. הפרחים חד-שפתניים בצבע כחול-סגול, והצמח מואבק על ידי דבורים רבות. ביוני מתייבשים הנצרים כליל, והפירות מופצים מהם בהדרגה כל הקיץ. הגעדה קיפחת רגילה לחיות בשטחים פתוחים. 

ב"כפר הירוק" מגדלים בגן המקלט לצמחים את הגעדה קיפחת, מהיותם זרעים עד היותם שיחים בוגרים, ודואגים לשמירתם, ובמסגרת שיעורי שטח, התלמידים משתתפים בכל השלבי הגידול, מהזריעה עד ההשבה לטבע. 

בתהליך ההצלה, המורים בשיעורי שטח מעבירים לתלמידים דגשים של שמירה על הצומח, ועל כך שכל צמח הוא עולם ומלואו דרך הלימוד על הגעדה קיפחת. 

 

הידעת?
בקרוב תלמידים מהכפר הירוק יחזירו לטבע לשמורה ליד בני ציון כ-200 פרטים של געדה קיפחת בשיתוף עם בית הספר האמריקאי באבן יהודה. בסיום תהליך ההצלה לאחר ההשבה לטבע, עוקבים אחריהם, ולאחר 10 שנים בודקים אם הסתגלו לטבע, וכמה פרטים שוקמו בהצלחה. 

כותבים: תמר קנז, נועה שגב