מרכז משאבים


מרכז המשאבים בכפר הירוק נמצא בבניין התיכון אשר ממוקם בכניסה לכפר, והוא מהווה צומת למידה משמעותית לכל תלמידי ומורי הכפר. שינוי מאוד גדול שהתחולל בבית הספר הוא הפיכת התלמיד ללומד עצמאי. במקור, הוקם המרכז כאולם התעמלות. בשנת 1976 הוא הפך לספרייה, ובשנת 1995 הוא הפך למרכז משאבים במטרה להעשיר את ידע התלמידים ולעזור להם.

 

המרכז מסוגל להכיל עד כ-140 אנשים, והוא פתוח משעות הבוקר המוקדמות עד שעות הערב המאוחרות, כך שהוא יכול לשמש את התלמידים, המורים והעובדים לאורך רוב שעות היום. בראש המרכז עומד עובד של הכפר אשר מונה על ידי הנהלת הכפר ותפקידו לוודא שהמרכז פועל כהלכה. צוות המרכז מורכב מידענים/ות ואנשי תמיכה טכניים העומדים לרשות המרכז בכל עת.

במרכז ניתן לאתר ולהשתמש בכל מקורות הידע האפשריים (ספרים, מאגרי מידע, מומחים, עמיתים, אתרים, מחקרים ועוד), במטרה לתמוך ולשפר תהליכי הוראה ולמידה. מרכז המשאבים מכיל: הספרייה- הכוללת מאגר מגוון ורחב של ספרים בעברית ובאנגלית (כ-3,000 ספרים) המשמשים את תלמידי הכפר למטרותיהם האישיות. ''החדר הכתום''- חדר מחשבים הצבוע כולו בכתום, ובו התלמידים עושים את עבודותיהם הכיתתיות.

בנוסף, יש חדר מחשבים שני, וגם הוא משמש את התלמידים במהלך עבודות כיתתיות. בחדר המשאבים יש בנוסף 7 מחשבים המחוברים לאינטרנט ושם יכולים התלמידים לעשות את עבודותיהם האישיות בזמן ואחרי הלימודים. המחשבים הללו מחוברים למדפסת בה יכולים התלמידים להדפיס את עבודותיהם. בסך הכל, חדר המשאבים מכיל כ-65 עמדות מחשב.

המרכז מנהל את אתר האינטרנט של הכפר, מספק שירותי הדפסה, צילום וסריקה, הוא אחראי על ההשתלמויות ומתן שירות טכני למורים, הפקת כל מיני מוצרי שיווק, עזרה בהפקות מולטימדיה ועוד. במרכז המשאבים מוצגות מעת לעת תערוכות בית ספריות שנעשו על ידי התלמידים.

כותבים:אורי כהן ובר מגן