אנדרטה לזכרה של מאשה ברוסקין וכל הנשים היהודיות שנלחמו בנאצים


במרחק כמה מטרים מחדר האוכל ממוקמת האנדרטה לזכרה של מאשה ברוסקין ולזכר כל הנשים היהודיות שנספו במלחמתן נגד הנאצים הגרמנים. האנדרטה בנויה משלושה עמודים: אחד קטן, אחד בינוני ואחד גדול, כאשר כל העמודים מחוברים. אם מסתכלים מזווית מסוימת, נראית האות N. העמודים הינם בעלי קצוות נחתכים, הקו של העמוד אינו אחיד.
לשאלה מדוע האנדרטה מוצבת בכפר, ענה קובי נווה ( סיסקו), מנהל הכפר הירוק, כך: "לפני כעשרים שנה פנתה אלינו אישה שהייתה בעמותה שביקשה להנציח את זכרה של מאשה ברוסקין, פרטיזנית יהודייה שנספתה בשואה. היא ביקשה שהאנדרטה תוצב בכפר הירוק. אנחנו חשבנו שזה יהיה דבר נכון לעשות, ואישרנו את הקמת האנדרטה. מסיבות שונות כל התהליך נמשך שנים רבות ורק כשנה לאחר כניסתי לתפקיד, שנים רבות אחרי שהיא פנתה אלינו לראשונה, המיזם הזה יצא אל הפועל. יצאנו אל השטח ובחרנו את המקום, בחנו כמה אפשרויות והחלטנו להציב את האנדרטה בסמוך לחדר האוכל, וזה כבר נמצא למעלה מעשר שנים."


מאשה ברוסקין, הייתה לוחמת יהודייה המשתייכת למחתרת נגד הנאצים אשר פעלה במינסק. היא נולדה בשנת 1924 ונפטרה ב-26 לאוקטובר 1941. מאשה נולדה למשפחה יהודיה בעיר מינסק. בשנת 1941 סיימה את לימודי התיכון, ימים ספורים לפני פלישת גרמניה הנאצית לברית המועצות. בסוף יוני 1941, כאשר גרמניה כבשה את מינסק, שמו את משפחתה בגטו. מאשה הצליחה לברוח מן הגטו אל הצד הארי (הגרמני, נאצי) של העיר, שם הצטרפה בזהות בדויה למחתרת אשר פעלה באופן אנטי-נאצי.


עבודתה הראשונה הייתה כסייעת בבית חולים לשבויי מלחמה סובייטים במינסק. בזמן שהותה בבית החולים הייתה מבריחה אל תוך בית החולים בגדים אזרחיים ותעודות מזויפות, על מנת שכאשר שהשבויים ישתחררו, יברחו אל היערות ושם יצטרפו אל הפרטיזנים. בתחילת אוקטובר 1941, קבוצה גדולה של שבויי מלחמה ניסתה לברוח מבית החולים, אך ללא הצלחה. אחד מן השבויים שנשאר בחיים הסגיר את מאשה לידי הנאצים. בתאריך ה14 לאוקטובר 1941, נתפסה מאשה עם שתי חברי מחתרת. מאשה עונתה לאחר שנתפסה וידעה מהו הגורל העומד לבוא.


ב26 לאוקטובר 1941, הוצאה להורג בתלייה מאשה ברוסקין יחד עם שני חבריה למחתרת. הם הובלו בתהלוכה ברחובות מינסק כאשר מאשה נושאת שלט ובו כתוב: "אנחנו פרטיזנים וירינו בכוחות גרמניים." בשפות גרמנית ורוסית. לאחר התהלוכה הם הוצאו להורג. ההוצאה להורג תועדה וצולמה על ידי צלם גרמני.

 

כותבים:יואב פתאל ומתן סומך​