סעדיה בהט ו"זרח השמש"

סעדיה בהט נולד ב 1928 בליטא ועלה לארץ בשנת 1946 ועזר בהקמת המדינה. בהט מפסל בעץ ובשיש עוד במחנות בגרמניה במלחמת העולם השנייה התחיל בהט לפסל ולגלף בעץ. אם עלייתו ארצה, לחם בפלמ"ח במלחמת השחרור ואף היה מפקד פלוגה ג'. בהט למד במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס וגם בטכניון בישראל. לאחר לימודיו התקבל בהט לחברת רפא"ל כחוקר וכמהנדס. גם בזמן עבודתו ברפאל המשיך בהט להתעניין באמנות ובפיסול. כשיצא לגמלאות, לאחר 37 שנים בשנת 1993 , החליט בהט להעמיק יותר בתחום האומנות ולהפוך אותה למפעל חייו. במהלך חייו זכה במספר פרסים על פסליו.אחד הפרסים הוא פרס שקיבל באיטליה בשנת 2009 ולפי אתרו והוא האחרון בהם. רוב עבודותיו ממוקמות בצפון הארץ אך חלקם גם בחוץ לארץ כמו בלימסול קפריסין ובאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה.


בהט כותב באתרו שהוא מאוד אוהב את עבודתו וכל פרט בה. אפילו כאשר חוצבים באבן ויש רעש או כאשר מרימים סלע גדול הוא עדיין אוהב גם את החלקים האלו בעבודתו. סעדיה כותב באתרו שהוא אוהב להכין פסלים שכל אחד יכול לראות אותם בדרך שלו ושאין להם באמת משמעות שניתן לפרט במילים. תופעה זו נקראת אבסטרקרטיות. בנוסף הוא כותב שאחת מהצלחותיו הגדולות היו כאשר הצליח לחצוב בסלע הקשה ביותר בעולם - סלע הבזלת. הוא כותב שלמרות המרקם הקשה הוא הרגיש כאילו היה זה "חומר בידי האומן" (חומר הוא משהו שקל לפסל בו).


את אחד מעבודותיו הציב סעדיה בכפר הירוק. לעבודה זו קוראים "וזרח השמש" או באנגלית: " sunrise sunset" מה שאומר שקיעה זריחה. הפסל עשוי משיש מרמורה ושלא כמו רוב הפסלים, חצובים עליו בשני הצדדים דברים שונים. בצד אחד יש שקיעה, ובצד אחד זריחה.
את רוב עבודתו עשה עם יהלום ואחר כך ליטש את הפסל. בתחילת העבודה בחר אבן שיש גדולה אך יצא ביש מזל וקיבל אבן עם סדקים לכן היה צריך לחתוך חלק מצד השמש ולעשות גומה. אחר כך את השמש הוצב הפסל בגן הפסלים בשנת 2006 יחד עם פסלים נוספים.

 

כותבים:גיא לכמן, גיא ריס